U nas znajdziesz pościele, kołdry i poduszki, koce i narzuty oraz poduszki ozdobne
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Kup w przeciągu:

17

[11.07]

a zamówienie wyślemy w ciągu kilku dni

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jak najszybciej.

Jaką kołdrę wybrać
Jaką kołdrę kupić?

Jaką kołdrę wybrać 

Czas na wymianę kołdry? Zastanawiasz się jaką kołdrę kupić? Wybierając kołdrę idealną dla siebie, należy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy będziesz spała/spał pod nią sama, czy z drugą osobą? Jakiego jesteś wzrostu? Czy jesteś zmarzluchem? Czy cierpisz na jakieś alergie, uczulenia? Czy wolisz mieć kołdrę na każdą porę roku inną, dostosowaną do tego okresu, czy też wolisz bardziej uniwersalne, całoroczne rozwiązanie? Jakim budżetem dysponujesz?

 

Rozmiary kołder

W zależności od tego, czy będziesz spała/spał pod kołdrą samodzielnie, czy z kimś oraz w zależności od tego, czy jesteś wysoka/wysoki, czy też nie, dobierasz odpowiedni rozmiar kołdry. Oczywiście dobór rozmiaru kołdry może zależeć też po prostu od kompletów pościeli, jakie już posiadasz i z jakich nie chcesz rezygnować – wtedy dopasowujesz rozmiar kołdry do pościeli.

Tradycyjnie kołdry dla dorosłych dostępne są w 5 podstawowych rozmiarach. Kołdry jednoosobowe to rozmiary 135×200 cm, 150×200 cm i 160×200 cm.

Kołdra 140x200

W tej grupie rozmiarów kołder spotkasz najczęściej kołdry 135x200 cm i rzadziej 140×200 cm. 200 cm to zwykle jest rozmiar na długość a wartość 135 cm lub 140 cm to rozmiar na szerokość. Ta zależność dotyczy wszystkich pozostałych rozmiarów kołder. Jest to kołdra najwęższa, przeznaczona dla 1 osoby. Do takiego rozmiaru kołdry pasuje pościel o wymiarach 140×200 cm. Zwykle w tym rozmiarze jest nieco mniejszy wybór pościeli, aniżeli do kołder o szerokości 155 lub 160 cm.

Kołdra 150x200

Kołdra 150×200 cm to typowy rozmiar kołder oferowanych przez Ikea. Jest to również kołdra jednoosobowa. W samej Ikei znajdziemy do niej ofertę pościeli, jednakże gdybyśmy chcieli do niej znaleźć, pościele innych niezależnych producentów to oferta w tym zakresie jest już zdecydowanie mniejsza.

Kołdra 160x200

Rozmiary kołder pasujące do pościeli 160x200 cm to kołdra 155×200 cm i rzadziej spotykana kołdra 160×200 cm. Jest to również kołdra dedykowana 1 osobie, która lubi się nieco bardziej owinąć w trakcie snu. Do takiej kołdry dobieramy pościel w rozmiarze 160×200 cm. W tej rozmiarówce znajdziesz zwykle znacznie większy asortyment pościeli, niż do rozmiaru 135×200 lub 140×200 cm.

Kołdry przeznaczone dla 2 osób są zwykle dostępne w rozmiarach 180×200 cm, 200x200 cm i 200×220 cm oraz kołdry dla wysokich w mniej typowym rozmiarze kołdry 220x240 cm

Kołdra 180x200

Kołdra 180×200 cm. Ten rozmiar jest na tyle duży, że jest już przeznaczony dla 2 osób, chyba że ktoś lub sam się okryć i poowijać w trakcie snu dużą kołdrą. Dobieramy do niej pościel w tym samym rozmiarze 180×200 cm. Niemniej jednak jest to rozmiar mniej standardowy niż kołdry 200×220 cm i znajdziemy do niego, znacznie mniejszą ilość dostępnych wzorów pościeli a niektórzy producenci wręcz nie posiadają takich w swojej ofercie.

Kołdra 200x220

Kołdra 200×220 cm jest to również kołdra w zamierzeniu dwuosobowa. Największa ze standardowych rozmiarów. Pasują na nią pościele w tym samym rozmiarze. I porównując dostępność pościeli 200×220 cm z pościelami 180×200 cm, tych pierwszych jest na rynku zdecydowanie najwięcej.

Kołdra 220x240

Kołdra 220×240 cm jest już zdecydowanie niestandardowym rozmiarem w naszym kraju. Są to kołdry skierowane przede wszystkim dla osób wysokich, dla których kołdry o długości 200 cm są za krótkie. Na polskim rynku wybór takich kołder jest znikomy, jest to produkt kierowany głównie na rynek europejski. Jeśli szukacie takich kołder i pasujących do nich pościeli polecam sklep z pościelą Dekano.pl, w którym zadbano o szeroki asortyment kołder 220×240 cm zarówno tych z syntetycznym wypełnieniem, jak i z wypełnieniem naturalnym oraz pościeli w tym nietypowym rozmiarze.

Rodzaje kołder

Teraz pora na kolejne pytanie – czy wolisz mieć kołdrę na każdą porę roku inną, dostosowaną do tej pory roku czy też bardziej uniwersalne, całoroczne rozwiązanie? W zależności od preferencji dobierz rodzaj kołdry pod swoje oczekiwania.

Kołdra klasyczna

Kołdra klasyczna to typowa jednowarstwowa kołdra. W zależności od ilości/wagi wypełnienia, kołdry te dzielą się na typowo letnie (lżejsze z najmniejszą ilością wypełnienia), uniwersalne na cały rok (ze średnią ilością wypełnienia) oraz najcieplejsze zimowe (z największą ilością wypełnienia). Jeśli nie lubisz kombinować i wystarczy Ci 1 kołdra na cały rok, to wybierz klasyczną całoroczną wersję takiej kołdry. A jeśli potrzebujesz lekkiej kołdry na lato i ciepłej w zimie, decydując się na ten typ kołdry, musisz zakupić po prostu 2 osobne kołdry na każdą porę roku. W takiej sytuacji ciekawą opcją staje się kołdra 4 Pory Roku.

Kołdra 4 pory roku

Kołdra 4 Pory Roku to rodzaj kołdry całorocznej. Składa się z 2 kołder – jednej cieńszej letniej i jednej grubszej jesiennej. Są one połączone ze sobą, zwykle na napy lub zatrzaski, dzięki którym możesz ją używać, jak potrzebujesz. Na zimę możesz stosować spięte razem kołdry, wtedy działają one tak jak w kołdrze DUO. Na pozostałe pory roku możesz używać tych kołdry osobno, rozpięte. Latem – tą najlżejszą letnią a jesienią tą średnią – jesienną. Kołdra 4 Pory Roku jest najbardziej wielowymiarowym i uniwersalnym rozwiązaniem, jeśli masz różne oczekiwania co do ciepłoty, w trakcie zdrowego snu, przez cały rok.

Kołdra DUO

Kołdra DUO to kołdra zimowa. Składa się z 2 cieńszych kołder zszytych lub połączonych trwale ze sobą, dzięki czemu pomiędzy nimi powstaje komora powietrzna. Powietrze w niej szybko się nagrzewa i długo utrzymuje ciepło. Jest to działanie analogiczne do ubrania się „na cebulkę”. To doskonałe rozwiązanie dla zmarzluchów, którzy walczą o każdy centymetr ciepła podczas zimowych nocy.

Wypełnienie kołdry

Na koniec odpowiedz sobie na pytanie – czy jesteś zmarzluchem? Oraz czy cierpisz na alergie, uczulenia, masz wrażliwą skórę? W zależności, od jakiej odpowiedzi sobie udzielisz, wybierasz odpowiednie wypełnienie kołdry oraz jej obszycie. Wypełnienie kołdry jest dwojakiego rodzaju. Są wypełnienia naturalne i syntetyczne.

Kołdry naturalne

Wypełnienia naturalne to zwykle puch, piórka i pierze oraz wełna. Zwykle nie można ich prać samodzielnie w domu, szczególnie wełnianych. Nie są polecane dla osób z wrażliwą skórą i skłonnościami do alergii, ponieważ mogą wywoływać uczulenia. Wyjątek stanowi nowa generacja kołder puchowych, na których można wykonać pranie kołdry puchowej, dbając o ich dłuższą sterylność.

Kołdra puchowa jest wypełniona selekcjonowanym puchem gęsim lub kaczym. Aczkolwiek to ten pierwszy jest najbardziej znanym i cenionym w świecie surowcem do wypełniania kołder i poduszek. Puch to te najdrobniejsze, włoski z najmniejszych piórek pozbawione ostrych elementów, przez co nie kłują. Kołdry puchowe są bardzo lekkie, puszyste, sprężyste i nieprawdopodobnie ciepłe. Pod taką kołdrą nasza skóra może oddychać, a nasz pot jest odprowadzany na zewnątrz, dzięki czemu nie przegrzejemy się. Jest to najbardziej luksusowy i zwykle najdroższy produkt w tej kategorii kołder.

Kołdra z pierza jest podobnie jak kołdra puchowa wypełniona piórkami, ale już mniej selekcjonowanymi i nie tymi najmniejszymi. Ma podobne właściwości do kołdry puchowej, choć jest już nieco cięższa, mniej puszysta, sprężysta i ciut chłodniejsza. Są to jednak nieduże różnice, a jej potężnym walorem jest z kolei dużo niższa cena niż kołdry puchowej. Kołdry wypełnione w 100% pierzem zdarzają się rzadziej niż poduszki. Najczęściej spotykamy mieszanki wypełnień np. 75% pierza i 25% puchu.

Kołdra wełniana jest zwykle w 100% wypełniona naturalną wełną merynosów australijskich, wielbłądów lub owiec. Ma swoją wagę, ale jest bardzo ciepła, puszysta, nie odkształca się i pozwala skórze swobodnie oddychać. Jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na reumatyzm, zwyrodnienia kręgosłupa czy zapalenia mięśni – łagodzi te dolegliwości. Dodatkowo zobojętnia jony dodatnie, przez co zapewnia śpiącemu szczególny komfort i wspomaga właściwą regenerację organizmu, w czasie nocnego wypoczynku, gwarantując zdrowy sen. Często stosują ją seniorzy.

Kołdry antyalergiczne (inaczej syntetyczne)

To propozycja zdecydowanie dla osób o wrażliwej skórze i alergików. Kołdry te są wypełnione syntetycznym puchem w formie poliestrowego granulatu, często pokrytego warstwą silikonu i posiadającego w swoich włóknach mikroskopijne kanaliki. Wypełnienie takie nie przyciąga ani kurzu, ani roztoczy i nie stwarza optymalnych warunków do rozwoju różnego rodzaju alergenów. Kołdry dzięki takiemu wypełnieniu są bardzo puszyste, lekkie, odprowadzają pot ze skóry na zewnątrz, dzięki czemu nie przegrzejemy się w nocy, a nasza skóra będzie oddychać. Mocnym atutem kołder z tej kategorii jest możliwość ich prania w warunkach domowych, często w wysokich temperaturach, przez co łatwo można zachować higienę i czystość w trakcie snu. Kołdry takie są tańsze od kołder z pierza czy kołder puchowych.

Poszycie kołdry

Poszycie kołdry, czyli materiał, jakim są obszyte kołdry, inaczej tkanina, wewnątrz której znajduje się wypełnienie. Tutaj producenci oferują szeroki wachlarz możliwości. Kołdry naturalne obszyte są zwykle mocniejszymi, najczęściej bawełnianymi tkaninami typu inlet i dodatkowo wzmocnione na brzegach po to, aby naturalne wypełnienie nie przedostawało się na zewnątrz. Takie kołdry mają najczęściej strukturę kasetową w formie kratki, która pozwala na równomierne rozprowadzenie wypełnienia i na całej powierzchni kołdry. Zdarzają się też kołdry naturalne z kilku centymetrowym brzegiem, robi się, aby wypełnienie nie było ściśnięte a kołdra bardziej puszysta. Kołdry syntetyczne (kołdry antyalergiczne) z kolei posiadają bardzo różne obszycia od syntetycznej mikrofibry, przez bawełny organiczne czy batystowe aż po tkaniny bawełniane lub syntetyczne wzbogacane różnymi domieszkami dającymi dodatkowe korzyści. Możemy spotkać domieszki z włókien węglowych, które rozładowują stres i zmęczenie, domieszki włókien bambusowych, które mają naturalne właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze czy na przykład domieszki naturalnego wosku pszczelego, które działają na naszą skórę niczym krem, kiedy śpimy albo silnie antybakteryjne nitki z prawdziwego srebra. Są także obszycia najnowszej generacji z tkanin produkowanych w nanotechnologii, dzięki którym stanowią hybrydę cech np. wełny, bawełny, jedwabiu i poliestru.

Odpowiedź na pytanie, jaką kołdrę wybrać jest bardzo duży, a zadając sobie kilka istotnych pytań, łatwo znaleźć idealną dla siebie i swoich najbliższych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
blog dekano

BEZPŁATNY NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i zdobądź kupon rabatowy na pierwsze zakupy!

Jako pierwsza/y dowiesz się o nowościach, promocjach i wyprzedażach stylowych tekstyliów. Możesz także liczyć na okazje i rabaty przygotowane specjalnie dla Ciebie.

Bulk email software by FreshMail
Chcę dostawać informacje handlowe o wyprzedażach, konkursach i innych akcjach specjalnych od sklepu Dekano na podany adres e-mail.

BEZPŁATNY NEWSLETTER

Zaczekaj! Już wychodzisz ?

Nie znalazłaś/eś tego czego szukałaś/eś? Podaj swój e-mail i zyskaj informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach stylowych tekstyliów, które mogą Cię zainteresować.

Bulk email software by FreshMail
Chcę dostawać informacje handlowe o wyprzedażach, konkursach i innych akcjach specjalnych od sklepu Dekano na podany adres e-mail.
Sklep internetowy Shoper.pl