U nas znajdziesz pościele, kołdry i poduszki, koce i narzuty oraz poduszki ozdobne
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana

Kup w przeciągu:

17

[11.07]

a zamówienie wyślemy w ciągu kilku dni

Dzisiaj nie wysyłamy.

Dzisiaj już nie wysyłamy. Paczka zostanie wysłana jak najszybciej.

Jak prać różne rodzaje pościeli
Pranie pościeli

Pranie pościeli

Jak mawia stare przysłowie “jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”. Ale co to dokładnie oznacza?

Pierwsza kwestia to kupno dobrej jakości kołdry i poduszek oraz pościeli. W tym artykule znajdziesz przydatne zestawienie różnego rodzaju bielizny pościelowej wraz z zaletami i wadami i dowiesz się jakie są rodzaje pościeli i czym się różnią będzie dla Ciebie i najbliższych.

Druga kwestia to właściwa jej pielęgnacja, czyli odpowiedź na pytanie, jak często zmieniać pościel oraz jak powinno odbywać się, pranie pościeli czy też kołdry i poduszek, żeby zagwarantować Ci zdrowy sen?

W jakiej temperaturze prać pościel

W Twojej pościeli bardzo szybko gromadzą się różnego rodzaju alergeny, takie jak roztocza, grzyby i bakterie, żywiące się Twoim martwym naskórkiem, potem czy zwykłym kurzem. Żeby się ich pozbyć niezwykle ważne jest częste pranie pościeli w odpowiedniej temperaturze.

Taką uniwersalną temperaturą jest 60 stopni Celsjusza, jednakże nie każdy rodzaj pościeli dobrze znosi takie pranie.

Przeczytaj poniższy poradnik i sprawdź w jakiej temperaturze prać pościel różnego typu i jak sobie radzić jeśli masz pościel wrażliwą na pranie w zbyt wysokiej temp. a chcesz spać higienicznie i bez niepożądanych gości.

Wietrzenie pościeli

Poza praniem pościeli, które warto powtarzać co 7-14 dni korzystnie jest ją regularnie strząsać, usuwając mechanicznie znajdujące się na powierzchni resztki organiczne oraz regularnie wietrzyć na świeżym powietrzu.

Połączenie wstrząsania, wietrzenia i regularnego prania pościeli oraz jej prasowania, pozwoli Ci skutecznie eliminować z niej szkodliwe mikroby i zachować komfortową puszystość i rozkoszny zapach.

Wietrzenie pościeli możesz wykonać na dwa sposoby. Pozostawiając pościel na łóżku i otwierając okno do 2 godzin lub wystawiając ją bezpośrednio na dworze, na wieszaku na 1 godzinę. Pamiętaj, żeby w trakcie wietrzenia, choć raz przełożyć pościel do góry nogami, aby świeże powietrze dotarło do każdego jej zakamarka.

Najkorzystniej działa wietrzenie pościeli na mrozie, ponieważ niska temperatura zabija roztocza. Wietrzenie pościeli na słońcu, jest mniej korzystne. Latem warto więc zadbać o bardziej zacienione i przewiewne miejsce, żeby skorzystać z dobrodziejstw tego prostego procesu.

Jak prać różne rodzaje pościeli

Zanim zabierzesz się za pranie pościeli, zacznij od sprawdzenia treści na metce i dokładnego ustalenia jak prać pościel, którą masz. Jeśli ją odcięłaś i nie możesz ustalić tych wytycznych, kieruj się poniższymi wskazówkami.

Pościel bawełniana - jak prać

Pościel bawełnianą dzielimy na dwa rodzaje: pościel bawełnianą i pościel z satyny bawełnianej. Obydwie są w 100% bawełniane, różnią się jednak splotem włókien tkaniny. Przez ten drobny detal, klasyczna bawełna będzie bardziej matowa i szorstka w dotyku i będzie się bardziej gniotła. Pościel z bawełny satynowej charakteryzuje z kolei gładsza, lekko połyskująca i niegniotliwa faktura.

Jak prać pościel bawełnianą?

  • Obydwa rodzaje pościeli pierzemy zwykle w temperaturze od 40-60 stopni Celsjusza, bez użycia agresywnych wybielaczy i intensywnego wirowania.
  • Zaleca się aby każdą z nich wywieszać lekko wilgotną i suszyć w naturalny sposób.
  • Pościel bawełnianą warto po wysuszeniu wyprasować, w przeciwieństwie do pościeli z satyny bawełnianej, która dodatkowo może okazać się wrażliwsza na zbyt wysoką temperaturę prania.
  • W przypadku satyny bawełnianej warto zatrzymać się na 40 stopniach Celsjusza.

Pościel lniana - jak prać

W pełni antyalergiczna, antygrzybiczna, bakteriostatyczna pościel z lnu. Pościel doskonała dla Twojego zdrowia, która poprawia działanie układu odpornościowego. A dodatkowo nie mechaci się, nie drze, sama w sobie jest dość odporna na zabrudzenia. Z wiekiem i po wielu praniach, podobnie jak wino, tylko zyskuje na urodzie i gładkości.

Jak prać pościel lnianą?

  • Warto używać płynu z dodatkiem zmiękczającym, prać w temperaturze 40-60°C w programie delikatnym z włączoną opcją płukania.
  • Wypraną, susz wyprostowaną w pełnym słońcu.
  • Czy prasować? Nie warto, to, że len się gniecie, jest jego cechą charakterystyczną, wrodzonym naturalnym wdziękiem. Jeśli jednak lubisz idealnie gładką pościel, prasuj pościel lnianą w temperaturze 200°C.

Pościel bambusowa - jak prać

To bez wątpienia pościel ekskluzywna. Niezwykle przyjemna w dotyku. Ma świetne właściwości termoregulacyjne, dzięki którym, jest lekko chłodna latem i neutralna zimą, właściwości antybakteryjne, dzięki czemu sama eliminuje aż do 70% bakterii ze swojej powierzchni i świetnie odprowadza wilgoć, nie dając warunków do namnażania się paskudnym mikrobom.

Jak prać pościel bambusową?

  • Mimo licznych zalet, włókna bambusowe są jednak zdecydowanie delikatniejsze od bawełnianych, a co za tym idzie pościel z bambusa lubi niższą temperaturę prania do 40 stopni Celsjusza i pranie w delikatnych płynach do prania.
  • Niską temperaturę prania, możesz zrekompensować prasowaniem.
  • Nie potrzebuje żadnych dodatkowych środków zmiękczających.
  • Może się zdarzyć, że lekko skurczy się w praniu, nie przejmuj się tym bo nowy komplet takiej pościeli ma zwykle lekki zapas na taką sytuację.

Pościel flanelowa - jak prać

Pościel z flaneli jest również wykonana z tkaniny bawełnianej, ale o splocie płóciennym lub skośnym. Jest drapana jedno lub dwustronnie. Przez taką strukturę sprawia wrażenie nieco grubszej, a na jej powierzchni znajduje się charakterystyczny puszek, który przypomina nieco ulubioną flanelową koszulę. Doskonale nadaje się na jesień i zimę, bo jest się nieco cieplejsza niż pozostałe pościele.

Jak prać pościel flanelową?

  • Ponieważ to również pościel bawełniana możesz ją prać w pralce w temperaturze (zależnie od informacji na metce) od 40-60°C.
  • Żeby nie zniszczyć delikatnego meszku na jej powierzchni, wybierz łagodniejszy proszek lub płyn do prania z dodatkiem płynu do płukania i ustaw delikatniejszy program.
  • Nie stosuj agresywnych wybielaczy i odplamiaczy.

Pościel z kory - jak prać

To pościel najczęściej wykonana w całości z włókien bawełnianych, charakteryzujących się karbowanym splotem. Nie każdy jednak dobrze się czuje w takiej pościeli, zanim się zdecydujesz, wypróbuj jeden taki komplet.

Jak prać pościel z kory?

  • Taka pościel do czysta wygoda, jeśli nie lubisz prasowania. Pierzesz w swojej pralce, zwykle w 40 stopniach, suszysz i jest gotowa do użycia.
  • Nie lubi prania chemicznego.
  • Żeby nie zniszczyć naturalnego karbowania tej pościeli, nie stosuj wirowania.

 

Czytaj więcej porad dotyczących pościeli na stronach:

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
blog dekano

BEZPŁATNY NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera i zdobądź kupon rabatowy na pierwsze zakupy!

Jako pierwsza/y dowiesz się o nowościach, promocjach i wyprzedażach stylowych tekstyliów. Możesz także liczyć na okazje i rabaty przygotowane specjalnie dla Ciebie.

Bulk email software by FreshMail
Chcę dostawać informacje handlowe o wyprzedażach, konkursach i innych akcjach specjalnych od sklepu Dekano na podany adres e-mail.

BEZPŁATNY NEWSLETTER

Zaczekaj! Już wychodzisz ?

Nie znalazłaś/eś tego czego szukałaś/eś? Podaj swój e-mail i zyskaj informacje o nowościach, promocjach i wyprzedażach stylowych tekstyliów, które mogą Cię zainteresować.

Bulk email software by FreshMail
Chcę dostawać informacje handlowe o wyprzedażach, konkursach i innych akcjach specjalnych od sklepu Dekano na podany adres e-mail.
Sklep internetowy Shoper.pl