
Jak często zmieniać pościel
Kolejnym przystankiem w podróży pod tytułem “Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”, jest kwestia tego, co ile zmieniać pościel. Masz już piękną i zdrową pościel, kołdrę oraz miękkie poduszki do spania, poznaj kilka prostych patentów jak zadbać o ich świeżość i higienę.
Co żyje w pościeli
Śpisz sobie spokojnie w swoim łóżku i może lepiej byłoby nie wiedzieć, ale.. Okazuje się, że w Twojej pościeli aż roi się od różnego rodzaju mikrobów, które mogą bezpośrednio lub pośrednio wpływać na Twoje zdrowie i cerę.
Pożywka dla drobnoustrojów
W łóżku, kołdrze i poduszkach oraz pościeli, gromadzą się różne organiczne substancje, takie jak:
- zrogowaciały naskórek, a jeśli na przykład cierpisz na choroby skórne jak choćby grzybica stóp, wtedy ten naskórek masz w dodatkami
- rozmaite wydzieliny z ciała, czyli pot oraz resztki płynów ustrojowych, jak ślina czy sebum
- mikroskopijne ilości moczu i kału
- nie obejdziesz się bez sierści ukochanego pupila, psa czy kota
- czy resztek jedzenia
Co żyje w pościeli
Taki zestaw jest niczym stół szwedzki dla różnych mikrobów, które w łóżku mają się wspaniale, dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie jak często zmieniać pościel, aby je wyeliminować. Należą one do trzech głównych grup:
- grzyby i pleśń, które mają świetne warunki do rozwoju dzięki wilgoci na poduszce, na którą kładziesz swoją mokrą od mycia głowę lub w kołdrze, przez to że, pocisz się w niej latem
- bakterie, które żywią się wszystkimi organicznymi odpadkami, jakich jest sporo w pościeli
- w końcu roztocza w pościeli, pasożyty z rodziny pajęczaków, które do życia uwielbiają kurz, ciepło (22-28 stopni Celsjusza) i wilgoć a do jedzenia Twój martwy naskórek. Najintensywniej rozmnażają się od maja do sierpnia, nie lubią zimy.
Choroby od brudnej pościeli
Sam fakt występowania takich dystrakcji w Twojej pościeli nie jest przyjemny, a jeszcze gorsze są konsekwencje zdrowotne tego towarzystwa. Mogą to być takie dolegliwości jak:
- rozmaite alergie, tutaj winowajcą są najczęściej, silnie uczulające odchody roztoczy. Mogą powodować na przykład katar sienny, zapalenie spojówek, migreny, a także różne wysypki na skórze
- astma i problemy z gardłem spowodowane obecnością ww. mikrobów a szczególnie grzybów i pleśni, które mogą rozsiewać zarodniki, niekorzystnie wpływające na Twój układ oddechowy
- okazuje się, że obecność drobnoustrojów w łóżku może być przyczyną trądziku i rozmaitych zakażeń bakteryjnych Twojej skóry
- inne problemy zdrowotne, indywidualne dla każdego
Oczywiście to czy nasza skóra w ogóle zareaguje na mikroby w łóżku, silnie czy słabo jest indywidualne. Bardziej ucierpią osoby o wrażliwej skórze i o słabszym układzie odpornościowym. Więc jeśli jesteś alergikiem lub wśród Twoich najbliższych jest ktoś z taką przypadłością, stosuj kilka poniżej opisanych prostych trików, żeby obronić łóżko przed niechcianymi gośćmi.
Aby Twoja walka z drobnoustrojami w łóżku była skuteczna, trzeba się trzymać kilku prostych zasad - często wymieniać i robić pranie pościeli oraz kołdry i poduszek (jeśli takie są zalecenia producenta), nie szczędzić wietrzenia pościeli, dbać o podstawowe zasady higieny w łóżku.
Jak często zmieniać pościel
Częste pranie i zmienianie pościeli to podstawa higieny łóżka. Mikrobiolodzy zalecają robić to 1 raz na 7 dni, ale przy zachowaniu zasady regularnego wietrzenia bielizny pościelowej, wystarczy zmieniać pościel 1 raz na 14 dni.
Pranie pościeli
Każda pościel, w zależności od tego, z jakiej tkaniny została uszyta, ma inne zalecenia dotyczące prania. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku “Pranie pościeli”. Żeby zabić wszystkie mikroby, zaleca się temperaturę 60 stopni Celsjusza, a jeśli musisz prać w niższej temperaturze, możesz ją dodatkowo wyprasować. Ważne jest, aby za każdym razem zapoznać się z instrukcją prania pościeli, którą posiadasz i ustalić każdorazowo w jakiej temperaturze prać pościel.
Wietrzenie pościeli
Kolejny sposób to regularne wietrzenie kołdry, poduszek i pościeli. Dzięki temu schną, ograniczając warunki korzystne dla rozwoju mikrobów, które lubią naszą wilgoć. Można to robić w wersji mini, czyli zostawiasz pościel na łóżku i otwierasz okno sypialni minimum na 10 minut dziennie, wietrząc jednakowo ją oraz łóżko.
Wietrzenie pościeli w wersji maxi to wyrzucenie bielizny pościelowej na suszarkę na dwór lub na balkon i wietrzenie pościeli na słońcu. Latem możesz to robić, w lekko zacienionym miejscu. Okazuje się, że wietrzenie pościeli na mrozie, jest szczególnie skuteczne, bo niska temperatura zabija wszystkie mikroby, które wystarczy później strzepnąć.
Higiena pościeli
Jeśli regularnie pierzemy, wietrzymy i zmieniamy naszą pościel oraz kołdry i poduszki, to możemy spać spokojnie. Warto jednak pamiętać jeszcze o kilku prostych zasadach:
- nie kładź się z mokrą głową do łóżka
- pilnuj żeby nie dotykać, nie siadać ani nie kłaść się do łóżka w ubraniu lub (co najgorsze) w butach, w których chodzisz na co dzień. Niech będzie to piżama.
- częściej niż pościel wymieniaj samą poszewkę na poduszkę, którą masz najbliżej twarzy
- regularnie odkurzaj sypialnię i okolice łóżka, żeby zlikwidować wszystkie okoliczne miejsca rozwoju mikrobów
- odkażaj łóżko, materac i okoliczne meble tapicerowane np. spryskując delikatnie odkażaczem do powierzchni, tak łatwo dostępnym w dobie Covid-19 lub sodą oczyszczoną
Dzięki tym wszystkim zabiegom zapewnisz sobie zdrowy sen, poprawisz cerę i samopoczucie.
Czytaj więcej porad dotyczących pościeli na stronach: